“Do ta besoja se e fiton Nobelin para se të lavdëronte Millosheviçin”, ja çfarë thonë autorët e mëdhenj për autorin austriak


Peter Hendke, 20 vjet më herët përpara se të shpallej fitues i Çmimit Nobel për Letërsinë, kishte arritur të fitojë tjetër çmim. Në atë kohë, shkrimtari mjaft i njohur botërisht Selman Ruzhdie kishte deklaruar se “Hendke kishte mbrojtur regjimin e Slobodan Millosheviçit”.

Trashëgimia sllovene e Hendke kishte zgjuar në nënvetëdije një nacionalizëm të flaktë serb. Hendke kishte thënë ndër të tjera se “myslimanët në Bosnjë e Herszegovinë kanë vrarë veten e më pas kanë fajësur serbët se kanë shkaktuar masakër”. Shtatë vjet pas Rushdie kishte thënë se Hendke shfaq pikëpamje në mbrojtje të një njeriu skllavërues e nacionalist si Millosheviç, Hendke kishte marrë pjesë edhe në funeralin e ish-presidentit serb në Beograd.

Tashmë që shkrimtari austriak ka fituar Nobelin, Rushdie ka thënë për “Guardian”: “Nuk kam asgjë për të shtuar, mund të konfirmoj atë që kam thënë përpara disa vitesh”.

Cmimi Nobel për këtë vit është kritikuar nga shkritarë në dy drejtime. E para se vazhdohet të jepet ky çmim kryesisht për gjininë mashkullore dhe e dyta se atë e fitojnë më shumë shkrimtarët europianë, duke e bërë gjithnjë e më shumë “europeiste”. Një shkrimtar i njohur britanik me origjinë indiane Hari Kunzru, tha se Hendke është shkrimtar shumë i mirë, por zgjedhje shqetësuese për Nobel. Ai tha se besonte se hendke do e fitonte Nobelin, në rast se nuk do të propagandonte regjimin famëkeq të Millosheviçit.

Slavoj Zižek, filozof slloven dhe kritik i gjatë i Handke, i tha Guardian: “Në vitin 2014, Handke kërkoi që Nobeli të shfuqizohej, duke thënë se ishte një” kanonizim i rremë “i letërsisë. Fakti që ai e mori atë tani dëshmon se ai kishte të drejtë. Kjo është Suedia sot. Dikush që ka lavdëruar kriminel lufte merr çmim Nobel ndërsa vendi mori pjesë plotësisht në vrasjen e personazheve të heroit të vërtetë të kohërave tona, Julian Assange. Reagimi ynë duhet të jetë: jo çmimi Nobel për letërsinë për Handke, por çmimi Nobel për paqen për Assange. ”

Autori slloven Miha Mazzini tha: “Disa artistë shitën shpirtrat e tyre njerëzorë për ideologji (nazizmi), disa për urrejtje (antisemitizëm i tërbuar), disa për para dhe fuqi (Kusturica) por ai që më ofendoi më shumë ishte Handke me naivitetin e tij për regjimin e Milošević.

Dhe është personale. Nuk do ta harroj kurrë dimrin e ftohtë kur Jugosllavia po binte dhe nuk kishte asgjë në raftet e dyqaneve. Ne ishim një familje e re dhe vajza ime ishte vogëlushe dhe ishte jashtëzakonisht e ftohtë. Unë e kalova tërë ditën në radhë për vajin e ngrohjes dhe në mbrëmje, gati të ngrirë, fillova të lexoj esenë e Handke për Jugosllavinë. Ai shkroi për mënyrën sesi më kishte zili: ndërsa ata austriakë dhe gjermanë, ata perëndimorë, kishin kishin mendjen për konsumizëm, ne, jugosllavët, duhej të radhiteshim dhe të luftonim për gjithçka. Oh, sa afër natyrës që ishim! Sa më pak materialistë dhe më të frymëzuar ishim! Edhe në atë kohë, e gjeta atë mizore dhe tërësisht të zhytur në naivitetin e tij. ”

Në vitin 2008, romancieri Jonathan Littell shkroi se Handke është një autor i shkëlqyyer, por kur vjen puna te pikëpamajet, “jam armik i tij”. Dr Helen Finch, profesor i asociuar në Gjermani në Universitetin e Leeds, vlerësoi aftësinë e Handke për të eksploruar “kufijtë e përvojës njerëzore në një mënyrë të jashtëzakonshme dhe për” formën e tij të hershme dhe komplekse të ekopoetikës “, por tha se fitimi i tij Nobel” tregon se komiteti i çmimeve është akoma i inatosur nga burra të bardhë evropianë që shkruajnë në një traditë poetike elitare, dhe është i veshur me shoqërimin politik të atyre burrave ”. Disa ishin të kënaqur nga Handke.

Dionis Xhafa

 

 

Advertisements

Shkatërrohet banda shqiptare e trafikimit të njerëzve për në Britani


dionis xhafa1

Dionis Xhafa

Policia angleze në bashkëpunim me atë belge kanë përfunduar një operacion të madh policor, në kuadër të goditjes të grupeve që trafikojnë qenie njerëzore, kryesisht drejt Britanisë së Madhe.

Forcat policore europiane kanë arrestuar 15 të dyshuar për trafik njerëzor, në 23, 24 dhe 25 shtator, të cilët dyshohet se dërgonin persona nga Shqipëria me destinacion final Britaninë. Policia ishte në dijeni të trafikimit të qenieve njerëzore përgjatë autostradave belge E17 dhe E40 pasi disa banditë ishin arrestuar nga Policia Gjyqësore Federale e provincës East-Flanders. Banda në fjalë funksiononte edhe më përfshirjen e shoferëve të kamionëve në trafik, shkruajnë mediat në gjuhën angleze.

Për të çmontuar bandën, policia East-Flandres bashkëpunoi me Agjencinë Kombëtare të Krimit në Mbretërinë e Bashkuar. Një nga personat kryesor të përfshirë në trafik njerëzor dyshohet se është një shtetas shqiptrar 29 vjeç. Au u arrestua në afërsi të Gentit më datë 23 shtator. Pas disa kontrolleve të shpejta, një i dyshuar i dytë u gjet.

Në total, tetë shtëpi u kontrolluan në Belgjikë, shtatë prej të cilave në Gent, një në komunën Antëerp të Deurne. Në to u gjetën 37 shqiptarë që prisnin të bënin kalimin në Mbretërinë e Bashkuar, si dhe një sasi të vogël kanabisi dhe hashashi. Dy persona të tjerë u arrestuan në Mbretërinë e Bashkuar, dhe një i tretë i dyshuar u gjet nga policia lokale në Gjermani.

Në total, 12 të dyshuar u arrestuan dhe 4 makina janë sekuestruar në Belgjikë. Pesë nga të dyshuarit e arrestuar në Belgjikë u vendosën nën një urdhër arresti, shtatë të dyshuarit e tjerë u lanë të lirë ndërsa prisnin gjykimin. Tre personat e arrestuar në Angli dhe Gjermani do të ekstradohen në Belgjikë për shkak të Urdhërit Evropian të Arrestimit të ngritur nga gjykatësi në Ghent.

Ditari i Dibrës, shtator 2019


Dionis Xhafa

Edhe në muajin shtator 2019, vazhdojnë zhvillimet politike të Shqipërisë, të cilat dashje e pa dashje lidhen edhe me Dibrën. Kështu, dosja e shumëpërfolur 184 për dyshime për shit-blerje të votave pritet që të hetohet pikërisht nga Prokuroria e Dibrës, pasi Prokuroria e Krimeve të Rënda hoqi dorë nga kjo dosje.

Rifat Kojku e Belina Zeneli do të jenë dy prokurorët që do të hetojnë dosjen 184, të caktuar me urdhër të drejtueses së prokurorisë në Dibër. Vendimi për shpalljen e moskompetencës u firmos nga prokurori Klodian Braho në muajin korrik, në heshtje të plotë, teksa vendi ziente nga debati për zgjedhjet e 30 qershorit, që u zhvilluan pa pjesëmarrjen e opozitës.

Institucioni i Krimeve të Rënda argumentoi se në këtë cështje nuk kemi të bëjmë me një grup të strukturuar kriminal, e për këtë shkak dosja nuk është në kompetencën e Krimeve të Rënda për ta hetuar.

Hetimet per rastin nisën pas kallëzimit që Partia Demokratike beri në shtator të 2016, ku ngrinte dyshime se zyrtarë të lartë po ndikonin në rezultatin zgjedhor për kryebashkiakun e Dibrës. Me vendim të gjykatës së Krimeve të Rënda u përgjuan të paktën 20 numra telefoni dhe nën hetim u morën një numër i madh zyrtarësh lokalë. Në përgjimet që u publikuan nga BILD, dëgjohen eksponentët e lartë të maxhorancës, që nga kryeministri i vendit, , ish-ministra, ish deputetë, funksionarë të policisë, si dhe zyrtarë lokalë në Dibër.

Ky zhvillim ka shoqëruar politikën vendore, por edhe atë të Republikës këta kohë, ndërsa një lajm i hidhur i kronikës u shënua në qytetin e Bulqizës. Një adoleshent vrau një tjetër në qytetin minator. Pas disa orësh në arrati, është arrestuar autori i vrasjes së 21-vjeçarit Arlind Pasha në Dibër. Burime zyrtare nga policia bënë me dije se Fatjon Keta ka rënë në pranga.

Ky i fundit goditi me thikë në qendër të qytetit shokun e tij. I riu njihet si njeri problematik, pasi shpesh herë thirrjen në polici për shkak të dhunës që ushtronte ndaj familjarëve të tij. Po ashtu dyshohet se ishte person me probleme të shëndetit mendor si dhe përdorues i lëndëve narkotike.

Po në Bulqizë, pas disa ditësh, u gjet e mbytur në lumë një grua 32 vjeçe. Ndërkaq, procedime penale janë ngritur ndaj ish-zyrtarëve të ALUIZNI-t në Dibër, por edhe zyrtarë të tjerë lokalë.

Më datë 14 shtator, u shënua një aksiudent në Shupenzë,. Teksa një gtrua u plagos dhe u dërgua me urgjencë drejt Spitalit të Traumës në Tiranë.

Ditë më vonë, Sllativa në Sllovë u trondit nga një ngjarje e rëndë me viktimë me një të ri dhe të plagosur disa të tjerë. Rreth orës 03.00, datë 17.09.2019, fshatin Sllatinë, gjatë një konflikti për motive të dobëta, (konflikt i çastit, pasi kishin konsumuar alkool), në ambientet e një lokali në fshat, shtetasi Qazim Plaku, 24 vjeç, dyshohet se ka plagosur me thikë shtetasin Myrtezan Hysa, 24 vjeç, dhe ky i fundit në bashkëpunim me vëllain e tij, ka plagosur me sende të forta shtetasin Dukagjin Plaku, 29 vjeç, ku si pasojë e plagëve të marra ka humbur jetën në spital.

Si rezultat i reagimit në kohë të policisë, dhe veprimeve hetimore të kryera, janë kapur dhe arrestuar autorët e dyshuar të ngjarjes, shtetasit Q.Plaku, banues në fshatin Sllatinë (vëllai i viktimës); Jurgen Hysa dhe Myrtezan Hysa (vëllezër), banues në fshatin Sllatinë. Grupi hetimor vijon hetimet për zbardhjen e plotë të shkaqeve të ngjarjes. Materialet proceduriale iu referuan Prokurorisë Dibër për herime të mëtejshme.

Ndërsa pas Dibrës, kthehet “sherri” në Bulqizë. Në një natë në dukje të qetë, plagoset pas një sherri vëllai i kryebashkiakut të zgjedhur Lefter Allës, Vangjel Alla. Kreu bashkiak i sapozgjedhur Lefter Alla deklaroi se ngjarja nuk ka lidhje me politikën dhe as me funksionin e tij.

Kurse në ditët e fundit të shtatorit, tërmeti dhe përmbytjet bënë që të zgjohet keq Tirana, e Shqipëria dhe sigurisht efektet janë dhënë edhe në Dibër. Në një qark e zonë kaq të varfër, sigurisht dëmet janë të shumta dhe reagimet institucionale duhet të jenë më të forta.

 

 

 

 

“Një trup i pajetë u mor nga ambulanca”, gjithçka ndodhi në Lion të Francës


IMG_20190804_182213_757

Zyra e prokurorit kombëtar kundër terrorizmit ishte informuar, por nuk ka marrë përgjegjësinë e çështjes në këtë fazë. Majin e kaluar, një bombë përpara dyqanit të një furre buke në Lyon qendror la 14 persona të plagosur.

Dy burra të armatosur me thika dhe me hanxhar kanë terrorizuar metronë në Lion të Francës. Si pasojë e sulmit, një 19-vjeçar u vra dhe nëntë të tjerë janë plagosur, 3 prej të cilëve janë në gjendje të rëndë për jetën, tha një zyrtar rajonal dhe shërbime emergjente.

Dy burra, njëri i armatosur me thikë dhe tjetri me një kamxhik, kryen sulmin në Villeurbanne, zonë periferike e Lionit, në Francën juglindore, tha zyrtari, pa dhënë detaje të tjera mbi motivin e goditjes me thikë, shkruajnë mediat franceze dhe ato botërore.

Një nga burrat që kreu sulmin u arrestua nga policia, ndërsa tjetri është në arrati. Sulmi ndodhi afër një stacioni metroje. Një gazetar i AFP në vendngjarje tha se ka parë një trup të marrë në një ambulancë dhe gjurmë gjaku në tokë.

Zyra e prokurorit kombëtar kundër terrorizmit ishte informuar, por nuk ka marrë përgjegjësinë e çështjes në këtë fazë. Majin e kaluar, një bombë përpara dyqanit të një furre buke në Lyon qendror la 14 persona të plagosur lehtë.

Autori i krimit të ngjarjes së asaj kohe, një algjerian i ri i radikalizuar, i cili u arrestua tre ditë më vonë, u zotua për besnikëri ndaj grupit të Shtetit Islamik, sipas rrëfimit të tij. Lyon, qyteti i tretë i Francës, deri atëherë kishte mbetur i paprekur nga vala e sulmeve xhihadiste që ka vrarë 251 njerëz në Francë që nga viti 2015. /Dionis Xhafa/

 

 

 

 

 

“Al Jazeera”: Si serbët vranë 376 shqiptarë në Mejë


KOSOVË 

Media prestigjoze “Al Jazeera” ka shkruar rreth masakrës së Mejës, duke kujtuar sesi më 27 prill 1999, forcat serbe vranë 376 shqiptarë etnikë, myslimanë e katolikë, ndërsa po kërkonin për strehim.

Me qindra njerëz në Mejë kanë kujtuar këtë masakër, një ndër më të mëdha të kryera nga forcat serbe në Kosovë gjatë kohës së luftës. Kjo masakër është e disata nga të shumtat që kanë kryer forcat serbe në Kosovë. Konflikti në Kosovë në fund të shekullit XX la të vdekur më shumë se 13 mijë persona.

Sali Aliaj ishte një nga 52 viktimat në masakrën e Mejës. Aliaj kishte qëndruar në Kosovë, ndërsa familja e tij kishte ikur në drejtim të Shqipërisë për të gjetur strehim. Burrat u ndanë nga gratë e fëmijët dhe u ekzekutuan në një fushë të afërt.

“Ishte një ditë e zezë. Humba babanë në masakër. Mund të kisha vdekur edhe unë, por për fat të Zotit jam gjallë”, thotë Muharremi, djali 35-vjeçar i Sali Aliajt. Ai e mban mend momentin e tmerrshëm të vrasjes së babait, ndërsa kujton fjalët e tij të fundit.

“Babanë e mbaj mend në momentet e fundit të jetës së tij. Ai kishte një trishtim të thellë në fytyrë. Mbaj mend se ai kishte edhe lumturi, për faktin se unë arrita të shpëtoj. Sa duket, mendonte se ishte fat që të vdiste vetëm njëri”, deklaron Muharremi. 35-vjeçari tashmë është emigrant në Gjermani, vend ku jeton një komunitet i tërë nga Meja.

Të mbijetuarit kujtojnë tmerrin, duke thënë se serbët në fshat ishin të pamëshirshëm, duke vrarë edhe gra e fëmijë. Në memorialin për të kujtuar masakrën në Mejë morën pjesë presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj, të dy të dalë nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës. Në kujtim të kësaj dite, në memorial ishte edhe ambasadori i SHBA-ve në Kosovë Philip Kosnett. / Dionis Xhafa/

 

Trafikonin drogë, shkatërrohen 2 familje kriminale shqiptare


CHIETI, ITALI

Media italiane “Il centro” raporton se policia ka shkatërruar dy familje kriminale në zonën e Chietit, të cilët merreshin me trafik droge. Siç raporton media në fjalë, familjet shqiptare trafikonin drogë dhe kishin arritur të blenin makina të shtrenjta me paratë e shumta që fitonin nga aktiviteti ilegal.

Bëhet me dije se familjet shqiptare të shkatërruara janë Beharaj dhe Shametaj, të cilat shpërndanin drogën në krahinat e Chietit, Pescarës dhe Teramos. Në disa raste, droga dërgohej edhe jashtë Abruzos. Dje, policia italiane arriti të identifikojë 75 vetë të dyshuar si të përfshirë në trafikun e lëndëve narkotike.

Nga 76 të dyshuar, 13 persona përfunduan në burg (4 janë në kërkim). Hetimi ka zgjatur më shumë se 2 vjet dhe tashmë thuajse është zbardhur gjithçka, për atë sesi vepronin familjet shqiptare në aktivitetin e tyre të paligjshëm. Operacioni çoi në 25 arrestime, sekuestrimin e 300 kg marijuanë, 90 kg hashash, dhe 1 kg kokainë. Në rast se e gjithë sasia e drogës do të shitej në treg, atëherë do të fitoheshin deri në 6 milionë euro.

Të dyshuarit, gjithashtu në biznes me familjet historike rome të tilla si familja Spinelli, ishin në gjendje të siguronin lehtësisht armë. Pikërisht armët, familjet shqiptare në fjalë i përdornin në rastet kur përdoruesit e drogës nuk jepnin paratë në kohë. Grupi i trafikut të drogës shpesh herë organizonte  edhe grabitje.

GRUPI I PARË

Hetuesit italianë zbuluan në zonë dy banda kriminale, të cilat funksionin në zonat e Chietit. Dy familjet shqiptare të dyshuara për aktivitet kriminal janë “Beharaj” që përpos se merreshin me trafikimin e lëndës narkotike, gjithashtu kishin marrë përsipër prodhimin e saj. Kastriot Beharaj dyshohet të jetë ndër personat që kujdesej veçanërisht për trafikun e drogës, të cilën e sillte nga Shqipëria në Itali.

Vëllai i tij më i vogël Bushi, ndihmësi i tij i drejtpërdrejtë, ishte i angazhuar “në menaxhimin e bashkëpunëtorëve të mëtejshëm dhe u kujdes për dërgesat e marijuanës dhe kokainës.

GRUPI I DYTË

Në shkurt të vitit 2017, u arrestua Bush Beharaj. Ai dyshohet se bashkëpunonte me vëllanë e tij Eltonin. Ndërsa “në skenë” shfaqet edhe figura e Fatjon Shametajt, njohur si Toni. i cili përveç marrëdhënieve të rëndësishme me vëllezërit Beharaj u vendos si udhëheqës i ri i grupit që tashmë ekziston në vend dhe kryesohet nga një tjetër shqiptar, Orgest Dashi”.

Familja Shametaj, pas ndërprerjes së furnizimeve të drogës për shkak të arrestimit të Bushit, tregoi një aftësi të theksuar për të lëvizur dhe arritur sukses në identifikimin e kanaleve të reja të furnizimit”: Disa bashkëpunëtorë të familjes Shametaj, pas arrestimeve të “udhëheqësve”, kishin hapur një kanal në veri, ku droga arriti nga Spanja.

Hetuesit thanë se bandat duhet të futen në burg, për shkak se veprimtaria e tyre është jashtëzakonisht e rrezikshme për shoqërinë.

(Dionis Xhafa/ Balkanweb)