Cosa Nostra kalon momentet më të vështira të saj në histori?


dionis xhafa3

Dionis Xhafa

Javën e kaluar u arrestua Settimino Mineo, trashëgimtar i Toto Rina, një person i cili ka qenë shumë i pushtetshëm brenda mafies siciliane “Cosa Nostra”. Arrestimi i Mineos është një goditje për krimin e organizuar në Itali, sidomos bandat siciliane kriminale., e cila po përjeton ndër momentet më të vështira në 100-vjeçarin e saj të ekzistencës. Këtë gjë e ka shpjeguar shefi i antimafies italiane për median AFP. “Cosa Nostra aktualisht po përjeton ndër momentet më të vështira të saj”, tha shefi i antimafies në një dalje publike të karabinierisë së Italisë.

Eksperti shprehet se mafia siciliane “Cosa Nostra” më së shumti mbështetej në aktivitetin e trafikut të drogës në Sicili dhe se si aleat ka pasur “Ndraghetan”, e cila është më e gjerë si mafia, duke pasur rrënjë brenda dhe jashtë territorit italian. Policia italiane ndërmori një aksion të madh dhe arrestoi 46 vetë, anëtarë të dyshuar të “Cosa Nostras”. Operacioni vjen kur vdiq shefi i madh Toto Rina, vitin e kaluar. Mineo ishte pasardhës i Riinas, një argjendar fillimisht dhe tashmë është plot 80 vjeç. Mineo ishte i njohur për besnikërinë e tij ndaj “Cosa Nostras”.

Arrestimi i tij është bërë në momentin që do të zhvillohej një takim sekret i udhëheqjes së organizatës më 29 maj, e se në këtë takim do të kishte rregulla të reja, sikundër edhe do të përpiqeshin të shuheshin konfliktet dhe mosmarrëveshjet që ekzistojnë ndërmjet familjeve të bandës. Sipas ekspertit Giuseppe Governale, drejtor i Drejtorisë së Hulumtuese Anti-Mafia (ASD), ky ishte takimi i parë në 25 vjet, që do të thotë pas arrestimit të Riinas më 1993, një lider i mafies i padiskutueshëm, që edhe nga qelia ka drejtuar grupimin e se jepte urdhëra për trafik droge dhe për lojërat e kumarit online.

Corleone kundër Palermos

“Settimo Mineo është udhëheqës i rreth pesëmbëdhjetë klaneve mafioze në provincën e Palermos, secila prej të cilave shkon dy deri në katër familje. Katër sponsorë të tjerë u arrestuan së bashku me disa kapo familjesh”, ka thënë eksperti. Ai shton se ky ishte operacion fort me rëndësi. Prokurori kombëtar i Italisë antimafia Federico De Raho, tha se Mineo u zgjodh “koka” e Cosa Nostras në mbledhje, për shkak se ai cilësohej një “gardian i vjetër i grupimit”, një figurë diplomatike që ka qenë gjithmonë në rolin e ndërmjetësit, kështu që nuk do të kishte më luftë për pushtet brenda organizatës.

Ekspertët shpjegojnë se duhej organizim pas mbretërimit të gjatë të Riinas, lindur në Corleone, qytet i vogël 60 kilometra larg Palermos dhe se ai kishte për drejtim klane të fuqishme siciliane. Governale tha se palermonezët ishin irrituar që “Cosa Nostra” po udhëhiqej prej një korelonezi, për shkak se gjithmonë drejtohej nga ana e atyre që ishin prej Palermos e se disa prej anëtarëve nga Palermo ishin larguar në atë kohë dhe tashmë mund të kthehen prapë. Drejtues kishin qenë Luciano Liggio pastaj erdhën dishepujt e tij, Toto Riina dhe Bernardo Provenzano”. “Këta persona ishin të etur për pushtet dhe se për të pasur sa më tepër fuqi ishin gati të bënin gjithçka. Ata bënë një drejtim të përgjakshëm, mund të themi”, sqaroi eksperti. Ai thotë se fakti se disa mafiozë ishin nga Korleone dhe se ata po mbanin drejtimin ishte thuajse e pabesueshme, në disa raste edhe nga vetë ata që ishin nga Palermo.

Autoritetet italiane janë habitur se mafia në mbledhje kishte vendosur që në krye të ishte Mineo, pasi të gjithë mendonin se kryetar do të zgjidhej  Matteo Messina Denaro, 56 vjeç, në arrati për më shumë se 20 vjet. Denaro duket se nuk mund të konsiderohet më shef i grupit mafioz dhe se ndriçimi i dikurshëm i Cosa Nostras ka rënë vërtetë ndjeshëm.

 

 

 

Advertisements

Rasti Gruevski ose tradhtia e madhe ndaj shqiptarëve


dionis3

Dionis Xhafa

Për më shumë se 10 vjet në krye të shtetit, kryeministër i vendit, Nikolla Gruevski, armik i fshehtë dhe herë i hapur i shqiptarëve në Maqedoni, pasi nuk i ka hyrë gjëmb në këmbë pas një sërë problematikash që ka pasur shteti maqedonas, më në fund ka nisur të ketë krisje dhe drejtësi edhe për shtetarët.

Ai u dënua me 2 vjet heqje lirie për një prej proceseve të tij gjyqësore, kurse kundër emrit Nikolla Gruevski, shtetas i Republikës së Maqedonisë janë në proces një sërë gjyqesh. Në një shkrim të mediave ndërkombëtare thuhej se Gruevski madje rrezikon deri burgim të përjetshëm, për veprat e kryera tinëzisht ose hapur gjatë kohës që ka qenë në pushtet. Veprat penale të cilat ai ka shkelur tashmë ose që janë të dyshuara se i ka shkelur në tërësi kanë të bëjnë me korrupsionin, edhe këtë galopant.

Gruevski ka dyshime si lider politik. Në kohën që ai ka qenë në krye të shtetit kanë ndodhur një sërë ngjarjesh e gjyqesh shumë të dyshimta, duke nisur nga vrasje apo ngjarje të dyshuara se janë politike, e deri te “Kumanova”, e fundit në radhë ku kishte dyshime të forta për skenare apo edhe parregullësi ndaj atyre që janë dënuar me burgime përjetë apo dënime të tjera. Sikur të anashkalohet tërësisht procesi gjyqësor, edhe vetë kushtet në burgjet e Maqedonisë, transmetuar nga media vendore dhe europiane, madje edhe ndërkombëtare, rezulton se në burgjet me të burgosur ordiner, por edhe të dyshuar se mund të jenë të burgosur politikisht, kushtet janë të rënda dhe se forca e dhuna dominon.

Edhe Maqedonia gjatë viteve të udhëheqjes së Gruevskit ka qenë dhunë, ka pasur gjak e përplasje, deri në kulmimin e ngjarjeve të 27 prillit në parlamentin maqedonas, duke e sjellë bash dhunën në Kuvend, duke e ngritur si simbol të madh të këtij pushteti të frikshëm. Maqedonia gjatë atyre viteve që në pushtet ka qenë Gruevski, ka qenë e ftohtë, po e njëjta, po mërdhihje, po përçarje dhe braktisje, po emigrim dhe mall për shqiptarët, po largime dhe dhunime, e mbi të gjitha një zhytje thuajse totale e popullatës shqiptare sidomos në varfëri, e nga ana tjetër në mënyrë të paturpshme ngritja përpjetë e statujave marrosëse dhe të tmerrshme, që kishin zënë rrënjë në mes të Shkupit, duke dëftuar lemerinë e një vendi që gjen përçarje.

Si për të ilustruar realitetin në Maqedoni, kam qenë edhe vetë, por se një mik andej i quajtur Ahmet Selmani, autor, tregonte se Shkupi veçanërisht ku ai jeton, ngjan si qytet i zi, i pllakosur në trishtim, ndarë më dysh dhe se maqedonasit jetojnë mirë, kurse shqiptarët si mos më keq, shtypur keq e më keq në zi. Ishte po i mendimit se ai vend ngjan si Rripi i Gazës, por jo në Lindjen e Mesme, por në Ballkan.

Gruevski, për fund ngjan njeriu që vetëm ka presionuar pushtet. Kryeministri i fundit i Maqedonisë, përpara Zaev i ka luftuar shqiptarët, ka që thonë se ai i futur në sherre pikërisht shqiptarët me skenarë dhe ngjarje të tmerrshme dhe ku skemat e shërbimeve sekrete ishin të dyshimta, përfshirë edhe shërbimet ruse në shtetin maqedon. Por ky Gruevsk ndihmohet prej tradhtarëve të shqiptarisë, duke u arratisur drejt Hungarisë, teksa më parë kaloi përmes Shqipërisë. Kjo është tradhtia më e madhe, vula në ballë e tradhtisë ndaj shqiptarëve, shqiptarisë dhe kombit tonë liridashës shqiptar.

 

 

 

 

Xhuxhi


dionis xhafa0

Dionis Xhafa

Xhuxhi, që grushtin dhe këpucën e dhunës e kishte më të madh se trupin,
kaloi mes për mes vendit tim, si shigjetë erdhi e u ngul në atdheun tim të dashur,
ata që luftoi ai, korruptimin e vet që e shleu me rrahje ndaj shqiptarësh, nuk e shleu,
por tradhtarët e vendit tim, e shpërblyen, atë, xhuxhin, njeriun me kosë në dorë, i aftë të presë çdokënd që ia zë rrugën drejt marrëzisë.

 

Genova, hije të mafias italiane, kryhen gjithsej 7 arrestime


dionis1.jpg

Genova – Sot në mëngjes në qytetin e Genovas u zhvillua një operacion, nga ana e karabinierëve. Policia italiane ka arrestuar gjithsej 7 vetë.

Nga 7 të arrestuarit, 5 janë lënë në “arrest me burg”. Dy të tjerët janë lënë në “arrest shtëpiak”. Sipas akuzës, grupimi kishte ndërmend të kryente zhvatje ndaj së paku 3 personave, duke përfshirë biznesmenë dhe sipërmarrës në zonën e Lunigianas. Tre persona të dyshuar si të lidhur me krimin, janë pjesë e atyre që janë arrestuar tanimë.

Tre italianë janë pjesë e një shoqate kriminale. Dy ka dyshime se janë të afërt me Camorran, ndërsa i treti me mafien kalabreze. Madje, ky i fundit tashmë futet në “rangun” e atyre personave, për të cilët do të aplikohet masë sigurie e veçantë dhe regjim në burg “special”, sipas ligjit antimafia në Itali, bis 416. Akuza ndaj grupimit kriminal në fjalë është ajo e zhvatjes në para të biznesmenëve të zonës, me anë të metodave të veçanta, të cilësuara mafioze.

 

 

 

Mediat italiane: Si klanet shqiptare kontrollojnë tregun e drogës në periferi të Milanos


Dionis Xhafa, Artikull, përshtatje

Media italiane e njohur “Corriere.it” ka shkruar një artikull në lidhje me kriminalitetin në Milano dhe rrethina, e sidomos me atë lloj të krimit që ka të bëjë me tregtinë e lëndëve narkotike, sidomos ato të forta si kokaina e heroina. Në Monza dhe të tjera qendra rreth Milanos, gëlon krimi sa i takon sidomos tregtisë me drogë. Një kilogramë drogë ka raste që shitet 9500 euro dhe kjo është lëndë narkotike e llojit më të dobët, që llogaritet të jetë hashashi. Lënda narkotike më tutje tregtohet në qoshka të Milanos, nga tregtarë shqiptarë dhe ka raste kur edhe italianë apo rumunë bëhen pjesë e këtyre bandave.

Urdhër – arreste dhe urdhër – ndalime

Ka dhjetëra persona që jetojnë në këto zona periferike të Milanos, ndaj të cilëve gjykata ka lëshuar urdhëra të ndalimit ose urdhër arreste, shpesh herë që nuk ekzekutohen. Këto urdhëra të Prokurorisë kanë të bëjnë më së shumti me trafik droge: kokaine, marijuane, por se mbi të gjitha të heroinës. Vetëm pak ditë më herët u godit një gup, ku ishin 8 shqiptarë, një italian dhe një rumun, pjesë e një grupimi të dyshuar për shpërndarje të drogës. Mes tyre ishin dy gra, njëra prej të cilave ishte përdorur si një ndërlidhëse.

Arrestimet dhe urdhërat për ndalime kanë qenë si rezultat i një vrasjeje të dyfishtë të ndodhur natën e 10 nëntorit të vitit 2016 në Canegrate. Kjo vrasja ka dyshime se rrënjët i ka pasur në prishjen e pazareve të drogës në zonë. Të vrarë në një mënyrë barbare dhe në pritë, të ekzekutuar në vend me armë kanë qenë kushërinjtë e quajtur Alban dhe Agron Lleshaj, shqiptarë të moshave 37 dhe 31 vjeç. Për këto vrasje, në 2017, pesë bashkëkombas të viktimave u arrestuan. Pasi kanë kryer vrasjet, vrasësit e dyshuar kanë ikur larg, në kufi mes Italisë dhe Belgjikës. Kjo për të qëndruar larg karabinierëve, por edhe larg rivalëve të mundshëm, që kanë kërkuar t’i vrasin, si hakmarrje. Viktimat janë “sakrifikuar” që në zonën rreth Milanos të vijë në krye një grup shpërndarësish lëndësh narkotike, që mos të njohë rival tjetër. Zonë e preferuar e shpërndarjes së drogës ka qenë Legnano. Hetimet e thelluara të Prokurorisë italiane kanë dalë në përfundimin se grupet e trafikut të lëndëve narkotike janë të përbërë prej shqiptarësh, që kanë lidhje të ngushta gjaku më së shumti, farefisnie. Ata në fillim mund të kenë qenë me pak anëtarë dhe me kalimin e kohës janë bërë më të frikshëm dhe e kanë rritur aktivitetin kriminal.

Veprime monstruoze

Prokurorët në Monza kanë arritur në përfundimin se këta njerëz kryejnë veprime aspak normale dhe kriminale. Ata përshkruhen si njerëz të pamëshirshëm dhe të paskrupullt. Njerëz që mund të kenë në bord të makinës 40 kilogramë drogë dhe se me vete mbajnë edhe fëmijë, pa problem e se ka pasur edhe arreste në të tilla kushte. Arresti i fundit i këtij lloji u shënua në shtator 2017, në Saronno Gerenzano.

Kriminelët e dyshuar janë njerëz tepër problematikë, që vështirë të mund të ndreqen. Banda si ajo e Ilir Aliut 44 vjeç me nipërit e tij janë të njohura në zonë dhe e kanë shtrirë aktivitetin e tyre të krimit. Së fundmi, ata përfshinë në trafik të drogës edhe komunën e Fagnano Olona në Varese. “Nipërit dhe Iliri kanë një lidhje unike në këtë ‘tregti’. Ata tregtojnë më shumë heroinë”, është thënë në një hetim të Prokurorisë së Milanos. Nipërit e Ilir Aliut janë Plebjanko dhe Xhuliano Aliu, 23 dhe 26 vjeç. Këta të fundit kishin nam në zonë për shpërndarje droge, sidomos të heroinës.

Kontrollet policore

Edhe pse dy nipërit e Ilir Aliut nuk janë amatorë në këtë “punë” të shpërndarjes së heroinës pra, ata sërish kanë probleme. Ata nervozoheshin në kohën që bëheshin kontrolle prej karabinierëve. Por megjithatë furnizouesit e drogërave, sidomos atyre të forta e dinë se ka kontroll të policisë dhe gjithmonë ruhen prej karabinierëve. Ata madje në tregtin ëqë bëjnë nëpër rrugë përdorin emërtime si “një copë pluhur” apo gjejnë të tjera fjalë për të nënkuptuar drogën. Prokuroria i ka bërë disa goditje, ndërsa trafiku i drogës në këto zona vijon.

 

Skëterrë


 

Dionis Xhafa

 

Eci vetëm nëpër errësirë, ndër skëterrë, vendi im është shpresë e marrë,

në vend të huaj jam këtu, njohje nuk kam, e se njerëzit janë të bardhë e të zinj,

larg jam prej teje atdhe i dashur, që endesh tutje Adriatikut, në këtë vend sytë e tu udhëtojnë në largësi,

ndër skutat e mia nuk di si të veproj, ku këmbë të hedh në këtë rini të freskët, që shtati më rritet e derdhet në flori të moshës, por në heshtje të trillit jetësor, të varfërisë që e ndjej, që e vëzhgoj përditë në udhë të largëta të botës së lirë.

 

E botë e lirë o tokë e madhe, kështu e quajnë këtë gjë të madhe ku kemi lindur,

kore ku ka nga ata që mërdhijnë natën, e vijnë prej Afrikës e Lindjes së Mesme,

nga topat e ujërat, pa ditur nëse nesër do të jenë gjallë apo jo, në brigjet e Europës,

kontinenti im, që padrejtësitë e tua ndrijnë botën e tërë, ti qendër parajse, qendër e dhimbjeve më të mëdha njerëzore.

 

E sërish fillimit i kthehem, në ëndrra vetëm e shoh Europën e madhe, tokën ku përfshihet atdheu im,

se jam një pikë në të, një vend i vogël është nëna ime, e unë nga andej vij, nuk kam frikë ta them, shqiptar jam,

ndër kombet më të lashtë europianë jemi, e sot jam udhëve të kontinentit që më sheh si të huaj, mua trungun e saj,

duke rrahur shpinën me kapitalizmin e skajshëm perëndimor, atë që kockat t’i kërcet në dimrin e ashpër, me borë e trishtim pa fund, si sorrë e skëterrë.