Dialogu i të qartit dhe të turbulltit


dionis xhafa1

Dionis Xhafa

 

Një njeri që tha se është i qartë në atë që bën në jetë dhe një person që deklaroi se është i turbullt diskutan shkurt.

A: Unë jam i qartë dhe jeta më ecën kaq mirë. Dua të jem i qartë dhe jeta është rrezatim.

B: Jam i turbullt sepse shoh thellë. Më pëlqen të jem kështu, sepse qartësia s’ka thellësi, e për rrjedhojë as drejtësi.

A: Nuk e di si do ta shtyja jetën me kaq dyshime, me kaq turbullira, ndoshta do të ishte e pamundur. Nuk do i hiqja vetes lumturinë që kam.

B: Nuk dua lumturinë e rreme. Dyshimi të rrit si person, si personalitet, si vetëdije. Ai të bën të jetosh jetë të shëndoshë. E dua të shoh turbullt, për të parë më drejt.

Vetëm turbullt mund të shohim thellë, shumë thellë. Kjo, sepse jeta jonë është si guri i Sizifit, ne ngjitemi e guri shkon përpara, sikundër ndonjëherë edhe na rrëshqet nga duart. Turbullt dua të shoh, për të parë thellë, shumë thellë.

 

 

 

 

“Do ta besoja se e fiton Nobelin para se të lavdëronte Millosheviçin”, ja çfarë thonë autorët e mëdhenj për autorin austriak


Peter Hendke, 20 vjet më herët përpara se të shpallej fitues i Çmimit Nobel për Letërsinë, kishte arritur të fitojë tjetër çmim. Në atë kohë, shkrimtari mjaft i njohur botërisht Selman Ruzhdie kishte deklaruar se “Hendke kishte mbrojtur regjimin e Slobodan Millosheviçit”.

Trashëgimia sllovene e Hendke kishte zgjuar në nënvetëdije një nacionalizëm të flaktë serb. Hendke kishte thënë ndër të tjera se “myslimanët në Bosnjë e Herszegovinë kanë vrarë veten e më pas kanë fajësur serbët se kanë shkaktuar masakër”. Shtatë vjet pas Rushdie kishte thënë se Hendke shfaq pikëpamje në mbrojtje të një njeriu skllavërues e nacionalist si Millosheviç, Hendke kishte marrë pjesë edhe në funeralin e ish-presidentit serb në Beograd.

Tashmë që shkrimtari austriak ka fituar Nobelin, Rushdie ka thënë për “Guardian”: “Nuk kam asgjë për të shtuar, mund të konfirmoj atë që kam thënë përpara disa vitesh”.

Cmimi Nobel për këtë vit është kritikuar nga shkritarë në dy drejtime. E para se vazhdohet të jepet ky çmim kryesisht për gjininë mashkullore dhe e dyta se atë e fitojnë më shumë shkrimtarët europianë, duke e bërë gjithnjë e më shumë “europeiste”. Një shkrimtar i njohur britanik me origjinë indiane Hari Kunzru, tha se Hendke është shkrimtar shumë i mirë, por zgjedhje shqetësuese për Nobel. Ai tha se besonte se hendke do e fitonte Nobelin, në rast se nuk do të propagandonte regjimin famëkeq të Millosheviçit.

Slavoj Zižek, filozof slloven dhe kritik i gjatë i Handke, i tha Guardian: “Në vitin 2014, Handke kërkoi që Nobeli të shfuqizohej, duke thënë se ishte një” kanonizim i rremë “i letërsisë. Fakti që ai e mori atë tani dëshmon se ai kishte të drejtë. Kjo është Suedia sot. Dikush që ka lavdëruar kriminel lufte merr çmim Nobel ndërsa vendi mori pjesë plotësisht në vrasjen e personazheve të heroit të vërtetë të kohërave tona, Julian Assange. Reagimi ynë duhet të jetë: jo çmimi Nobel për letërsinë për Handke, por çmimi Nobel për paqen për Assange. ”

Autori slloven Miha Mazzini tha: “Disa artistë shitën shpirtrat e tyre njerëzorë për ideologji (nazizmi), disa për urrejtje (antisemitizëm i tërbuar), disa për para dhe fuqi (Kusturica) por ai që më ofendoi më shumë ishte Handke me naivitetin e tij për regjimin e Milošević.

Dhe është personale. Nuk do ta harroj kurrë dimrin e ftohtë kur Jugosllavia po binte dhe nuk kishte asgjë në raftet e dyqaneve. Ne ishim një familje e re dhe vajza ime ishte vogëlushe dhe ishte jashtëzakonisht e ftohtë. Unë e kalova tërë ditën në radhë për vajin e ngrohjes dhe në mbrëmje, gati të ngrirë, fillova të lexoj esenë e Handke për Jugosllavinë. Ai shkroi për mënyrën sesi më kishte zili: ndërsa ata austriakë dhe gjermanë, ata perëndimorë, kishin kishin mendjen për konsumizëm, ne, jugosllavët, duhej të radhiteshim dhe të luftonim për gjithçka. Oh, sa afër natyrës që ishim! Sa më pak materialistë dhe më të frymëzuar ishim! Edhe në atë kohë, e gjeta atë mizore dhe tërësisht të zhytur në naivitetin e tij. ”

Në vitin 2008, romancieri Jonathan Littell shkroi se Handke është një autor i shkëlqyyer, por kur vjen puna te pikëpamajet, “jam armik i tij”. Dr Helen Finch, profesor i asociuar në Gjermani në Universitetin e Leeds, vlerësoi aftësinë e Handke për të eksploruar “kufijtë e përvojës njerëzore në një mënyrë të jashtëzakonshme dhe për” formën e tij të hershme dhe komplekse të ekopoetikës “, por tha se fitimi i tij Nobel” tregon se komiteti i çmimeve është akoma i inatosur nga burra të bardhë evropianë që shkruajnë në një traditë poetike elitare, dhe është i veshur me shoqërimin politik të atyre burrave ”. Disa ishin të kënaqur nga Handke.

Dionis Xhafa

 

 

Ditari i Dibrës, shtator 2019


Dionis Xhafa

Edhe në muajin shtator 2019, vazhdojnë zhvillimet politike të Shqipërisë, të cilat dashje e pa dashje lidhen edhe me Dibrën. Kështu, dosja e shumëpërfolur 184 për dyshime për shit-blerje të votave pritet që të hetohet pikërisht nga Prokuroria e Dibrës, pasi Prokuroria e Krimeve të Rënda hoqi dorë nga kjo dosje.

Rifat Kojku e Belina Zeneli do të jenë dy prokurorët që do të hetojnë dosjen 184, të caktuar me urdhër të drejtueses së prokurorisë në Dibër. Vendimi për shpalljen e moskompetencës u firmos nga prokurori Klodian Braho në muajin korrik, në heshtje të plotë, teksa vendi ziente nga debati për zgjedhjet e 30 qershorit, që u zhvilluan pa pjesëmarrjen e opozitës.

Institucioni i Krimeve të Rënda argumentoi se në këtë cështje nuk kemi të bëjmë me një grup të strukturuar kriminal, e për këtë shkak dosja nuk është në kompetencën e Krimeve të Rënda për ta hetuar.

Hetimet per rastin nisën pas kallëzimit që Partia Demokratike beri në shtator të 2016, ku ngrinte dyshime se zyrtarë të lartë po ndikonin në rezultatin zgjedhor për kryebashkiakun e Dibrës. Me vendim të gjykatës së Krimeve të Rënda u përgjuan të paktën 20 numra telefoni dhe nën hetim u morën një numër i madh zyrtarësh lokalë. Në përgjimet që u publikuan nga BILD, dëgjohen eksponentët e lartë të maxhorancës, që nga kryeministri i vendit, , ish-ministra, ish deputetë, funksionarë të policisë, si dhe zyrtarë lokalë në Dibër.

Ky zhvillim ka shoqëruar politikën vendore, por edhe atë të Republikës këta kohë, ndërsa një lajm i hidhur i kronikës u shënua në qytetin e Bulqizës. Një adoleshent vrau një tjetër në qytetin minator. Pas disa orësh në arrati, është arrestuar autori i vrasjes së 21-vjeçarit Arlind Pasha në Dibër. Burime zyrtare nga policia bënë me dije se Fatjon Keta ka rënë në pranga.

Ky i fundit goditi me thikë në qendër të qytetit shokun e tij. I riu njihet si njeri problematik, pasi shpesh herë thirrjen në polici për shkak të dhunës që ushtronte ndaj familjarëve të tij. Po ashtu dyshohet se ishte person me probleme të shëndetit mendor si dhe përdorues i lëndëve narkotike.

Po në Bulqizë, pas disa ditësh, u gjet e mbytur në lumë një grua 32 vjeçe. Ndërkaq, procedime penale janë ngritur ndaj ish-zyrtarëve të ALUIZNI-t në Dibër, por edhe zyrtarë të tjerë lokalë.

Më datë 14 shtator, u shënua një aksiudent në Shupenzë,. Teksa një gtrua u plagos dhe u dërgua me urgjencë drejt Spitalit të Traumës në Tiranë.

Ditë më vonë, Sllativa në Sllovë u trondit nga një ngjarje e rëndë me viktimë me një të ri dhe të plagosur disa të tjerë. Rreth orës 03.00, datë 17.09.2019, fshatin Sllatinë, gjatë një konflikti për motive të dobëta, (konflikt i çastit, pasi kishin konsumuar alkool), në ambientet e një lokali në fshat, shtetasi Qazim Plaku, 24 vjeç, dyshohet se ka plagosur me thikë shtetasin Myrtezan Hysa, 24 vjeç, dhe ky i fundit në bashkëpunim me vëllain e tij, ka plagosur me sende të forta shtetasin Dukagjin Plaku, 29 vjeç, ku si pasojë e plagëve të marra ka humbur jetën në spital.

Si rezultat i reagimit në kohë të policisë, dhe veprimeve hetimore të kryera, janë kapur dhe arrestuar autorët e dyshuar të ngjarjes, shtetasit Q.Plaku, banues në fshatin Sllatinë (vëllai i viktimës); Jurgen Hysa dhe Myrtezan Hysa (vëllezër), banues në fshatin Sllatinë. Grupi hetimor vijon hetimet për zbardhjen e plotë të shkaqeve të ngjarjes. Materialet proceduriale iu referuan Prokurorisë Dibër për herime të mëtejshme.

Ndërsa pas Dibrës, kthehet “sherri” në Bulqizë. Në një natë në dukje të qetë, plagoset pas një sherri vëllai i kryebashkiakut të zgjedhur Lefter Allës, Vangjel Alla. Kreu bashkiak i sapozgjedhur Lefter Alla deklaroi se ngjarja nuk ka lidhje me politikën dhe as me funksionin e tij.

Kurse në ditët e fundit të shtatorit, tërmeti dhe përmbytjet bënë që të zgjohet keq Tirana, e Shqipëria dhe sigurisht efektet janë dhënë edhe në Dibër. Në një qark e zonë kaq të varfër, sigurisht dëmet janë të shumta dhe reagimet institucionale duhet të jenë më të forta.

 

 

 

 

Cosa Nostra kalon momentet më të vështira të saj në histori?


dionis xhafa3

Dionis Xhafa

Javën e kaluar u arrestua Settimino Mineo, trashëgimtar i Toto Rina, një person i cili ka qenë shumë i pushtetshëm brenda mafies siciliane “Cosa Nostra”. Arrestimi i Mineos është një goditje për krimin e organizuar në Itali, sidomos bandat siciliane kriminale., e cila po përjeton ndër momentet më të vështira në 100-vjeçarin e saj të ekzistencës. Këtë gjë e ka shpjeguar shefi i antimafies italiane për median AFP. “Cosa Nostra aktualisht po përjeton ndër momentet më të vështira të saj”, tha shefi i antimafies në një dalje publike të karabinierisë së Italisë.

Eksperti shprehet se mafia siciliane “Cosa Nostra” më së shumti mbështetej në aktivitetin e trafikut të drogës në Sicili dhe se si aleat ka pasur “Ndraghetan”, e cila është më e gjerë si mafia, duke pasur rrënjë brenda dhe jashtë territorit italian. Policia italiane ndërmori një aksion të madh dhe arrestoi 46 vetë, anëtarë të dyshuar të “Cosa Nostras”. Operacioni vjen kur vdiq shefi i madh Toto Rina, vitin e kaluar. Mineo ishte pasardhës i Riinas, një argjendar fillimisht dhe tashmë është plot 80 vjeç. Mineo ishte i njohur për besnikërinë e tij ndaj “Cosa Nostras”.

Arrestimi i tij është bërë në momentin që do të zhvillohej një takim sekret i udhëheqjes së organizatës më 29 maj, e se në këtë takim do të kishte rregulla të reja, sikundër edhe do të përpiqeshin të shuheshin konfliktet dhe mosmarrëveshjet që ekzistojnë ndërmjet familjeve të bandës. Sipas ekspertit Giuseppe Governale, drejtor i Drejtorisë së Hulumtuese Anti-Mafia (ASD), ky ishte takimi i parë në 25 vjet, që do të thotë pas arrestimit të Riinas më 1993, një lider i mafies i padiskutueshëm, që edhe nga qelia ka drejtuar grupimin e se jepte urdhëra për trafik droge dhe për lojërat e kumarit online.

Corleone kundër Palermos

“Settimo Mineo është udhëheqës i rreth pesëmbëdhjetë klaneve mafioze në provincën e Palermos, secila prej të cilave shkon dy deri në katër familje. Katër sponsorë të tjerë u arrestuan së bashku me disa kapo familjesh”, ka thënë eksperti. Ai shton se ky ishte operacion fort me rëndësi. Prokurori kombëtar i Italisë antimafia Federico De Raho, tha se Mineo u zgjodh “koka” e Cosa Nostras në mbledhje, për shkak se ai cilësohej një “gardian i vjetër i grupimit”, një figurë diplomatike që ka qenë gjithmonë në rolin e ndërmjetësit, kështu që nuk do të kishte më luftë për pushtet brenda organizatës.

Ekspertët shpjegojnë se duhej organizim pas mbretërimit të gjatë të Riinas, lindur në Corleone, qytet i vogël 60 kilometra larg Palermos dhe se ai kishte për drejtim klane të fuqishme siciliane. Governale tha se palermonezët ishin irrituar që “Cosa Nostra” po udhëhiqej prej një korelonezi, për shkak se gjithmonë drejtohej nga ana e atyre që ishin prej Palermos e se disa prej anëtarëve nga Palermo ishin larguar në atë kohë dhe tashmë mund të kthehen prapë. Drejtues kishin qenë Luciano Liggio pastaj erdhën dishepujt e tij, Toto Riina dhe Bernardo Provenzano”. “Këta persona ishin të etur për pushtet dhe se për të pasur sa më tepër fuqi ishin gati të bënin gjithçka. Ata bënë një drejtim të përgjakshëm, mund të themi”, sqaroi eksperti. Ai thotë se fakti se disa mafiozë ishin nga Korleone dhe se ata po mbanin drejtimin ishte thuajse e pabesueshme, në disa raste edhe nga vetë ata që ishin nga Palermo.

Autoritetet italiane janë habitur se mafia në mbledhje kishte vendosur që në krye të ishte Mineo, pasi të gjithë mendonin se kryetar do të zgjidhej  Matteo Messina Denaro, 56 vjeç, në arrati për më shumë se 20 vjet. Denaro duket se nuk mund të konsiderohet më shef i grupit mafioz dhe se ndriçimi i dikurshëm i Cosa Nostras ka rënë vërtetë ndjeshëm.

 

 

 

CNN: Mafia italiane Ndragheta ka qarkullim vjetor sa buxheti vjetor i Kroacisë


CNN ka shkruar në lidhje me mafien italiane “Ndragheta” dhe ka vënë në dukje se buxheti vjetor i mafies në fjalë është i barabartë me buxhetin vjetor të Kroacisë. Ndrageta është tashmë një mafia e cila ka fuqi të madhe, gati një perandori, me shtrirje në aktivitet në shtete si Italia, Belgjika, Gjermania dhe Holanda. Aktiviteti i kësaj mafieje është fokusuar kryesisht në trafik droge dhe pastrim parash. Në total, 90 njerëz u arrestuan nga policia italiane, falë një operacioni të karabinierëve. “Operacioni Pollino” ishte përgatitur jo për pak kohë, por për mbi 2 vjet, për shkak se cilësohet ndër operacionit më të mëdha të karabinierisë dhe të mbajtura sekret më tepër se asnjë tjetër më herët. Në pranga kanë rënë njerëz me fuqi dhe pushtet, persona me lidhje të fuqishme të rrjeteve kriminale në Itali dhe më gjerë.

Ndër të arrestuarit rezulton edhe një “kokë” e rëndësishme e mafies, pasardhës i Toto Rinos, padrinos italian të drogës. Ndragheta është shoqatë kriminale që ka vepruar edhe në Amerikë, por edhe në shtete europiane të tilla si Turqia dhe Shqipëria. Kjo mafie mban lidhje të ngushta me mafien e Shqipërisë dhe Turqisë, sidomos. Buxheti vjetor i Ndraghetas është shtuar kaq shumë sa shkon thuajse i barabartë me atë të Kroacisë apo të Bullgarisë. “E fortë” Ndragheta është sidomos në fushën e trafikut të kokainës, duke kontrolluar thuajse 80 për qind të tregut europian. Në fillim të viteve 1990, autoritetet italiane e kishin “luftën” me Cosa Nostran, pasi anëtarë të kësaj mafie, kanë vrarë dy prokurorë kryesorë në hetime ndaj bandave dhe bëhet fjalë për Giovanni Falcone dhe Paolo Borsellinon.  Ekspertët kanë thënë se po dobësohet gjithmonë dhe më shumë mafia siciliane dhe po shtohet fuqia e mafies kalabreze.

Në Italinë e Jugut, në Kalabri sa vjen dhe shtohet aktiviteti kriminal i Ndraghetës. Në fshatrat e Kalabrisë, Ndragheta ka një shtrirje të gjerë. Shpërndarja e kokainës nën logon e mafies është bërë thuajse zakon në ato zona.  Të dhënat e gjykatës italiane përshkruajnë trafikun e drogës si “një minierë ari” nga e cila “Ndrangheta vazhdon të investojë në një ekonomi ligjore në Itali dhe jashtë saj”. Antonio Nica, i cili ka shkruar tridhjetë libra mbi krimin e organizuar, duke përfshirë disa prej ‘Ndragetën, thotë se Ndragheta ka vendosur lidhje me prodhuesit dhe shpërndarësit e drogës përgjatë gjithë Amerikën Latine: Peru, Kolumbi, Guajana dhe Brazil. CNN ka deklaruar se ‘Ndrangheta kontrollon të gjitha rrugët kryesore tregtare, duke përfshirë portet në Brazil dhe Afrikën Perëndimore, por edhe portet europiane, sidomos të Holandës. Tregtia e drogës e mafias italiane është shtirë edhe në vende të njohura për kokainën si Kolumbia dhe Guajana. Ndragheta ka gjetur shpërndarje edhe në shtete si Kolumbia, Spanja, Gjermania, shtetet e Ballkanit, Kanadaja, si dhe Australia.

Paratë që nxirren nga aktiviteti kriminal i Ndraghetas investohen në Rivierën Franceze, në restorante dhe pasuritë e paluajtshme në Spanjë, si dhe në prokurimet publike në Italinë Veriore. Duke e zgjeruar hapësirën e saj të aktivitetit, Ndragheta e ka shtirë aktivitetin edhe në “diaspora” të saj sidomos në Gjermani. Trafiku i kokainës zhvillohet me anë të lidhjeve familjare dhe klaneve farefisnore. Për trafik droge përdoren baret dhe kafenetë italiane, por edhe ato në Dusedorf dhe në Londër e më gjerë në Britaninë e Madhe. Vetëm këtë javë, policia ka kapur mbi 4000 kilogramë kokainë dhe 140 kilogramë ekstazi. Kaq mjafton për të kuptuar se çfarë aktiviteti kriminal ushtron kjo mafia dhe sa e fuqishme është ajo njëkohësisht. Cecilia Alesi, autore shprehet se ka dëshmi se një akullore në Bruges u përdor për pastrimin e parave. Një piceri pranë Këlnit është bërë një bazë logjistike dhe një qendër për pastrimin e parave. Restorantet në dy fshatra holandeze luajtën një rol të ngjashëm.

Fillimet e Ndraghetas

Kjo mafia kalabreze i ka fillimet në shekullin e 19. Të parët që nisën këtë organizëm bazë të mafies kanë qenë hajdutët e vendit malor të Kalabrisë. Kalabria rezulton gjithashtu se është vend, me terren të përkryer për krimin e organizuar. E largët dhe misterioze, ndër rajonet më të varfëra në Europë, si dhe armiqësor në përpjekjet për të pasur një autoritetet të rëndësishëm shtetëror. Sot, rajoni është i dominuar nga disa familje të vjetra – Pelle, Romeo dhe Giorgi. Bastioni i Ndraghetas rezulton qyteti i San Luca.  Sipas fjalëve të një prokurori italian, familjet mafioze po kontrollojnë “çdo vend të përgjakur” të tokës së Kalabrisë. Ka raste që bashkëpunojnë, por nuk janë të rralla edhe hakmarrjet mes klaneve.

Dionis Xhafa

 

 

Rasti Gruevski ose tradhtia e madhe ndaj shqiptarëve


dionis3

Dionis Xhafa

Për më shumë se 10 vjet në krye të shtetit, kryeministër i vendit, Nikolla Gruevski, armik i fshehtë dhe herë i hapur i shqiptarëve në Maqedoni, pasi nuk i ka hyrë gjëmb në këmbë pas një sërë problematikash që ka pasur shteti maqedonas, më në fund ka nisur të ketë krisje dhe drejtësi edhe për shtetarët.

Ai u dënua me 2 vjet heqje lirie për një prej proceseve të tij gjyqësore, kurse kundër emrit Nikolla Gruevski, shtetas i Republikës së Maqedonisë janë në proces një sërë gjyqesh. Në një shkrim të mediave ndërkombëtare thuhej se Gruevski madje rrezikon deri burgim të përjetshëm, për veprat e kryera tinëzisht ose hapur gjatë kohës që ka qenë në pushtet. Veprat penale të cilat ai ka shkelur tashmë ose që janë të dyshuara se i ka shkelur në tërësi kanë të bëjnë me korrupsionin, edhe këtë galopant.

Gruevski ka dyshime si lider politik. Në kohën që ai ka qenë në krye të shtetit kanë ndodhur një sërë ngjarjesh e gjyqesh shumë të dyshimta, duke nisur nga vrasje apo ngjarje të dyshuara se janë politike, e deri te “Kumanova”, e fundit në radhë ku kishte dyshime të forta për skenare apo edhe parregullësi ndaj atyre që janë dënuar me burgime përjetë apo dënime të tjera. Sikur të anashkalohet tërësisht procesi gjyqësor, edhe vetë kushtet në burgjet e Maqedonisë, transmetuar nga media vendore dhe europiane, madje edhe ndërkombëtare, rezulton se në burgjet me të burgosur ordiner, por edhe të dyshuar se mund të jenë të burgosur politikisht, kushtet janë të rënda dhe se forca e dhuna dominon.

Edhe Maqedonia gjatë viteve të udhëheqjes së Gruevskit ka qenë dhunë, ka pasur gjak e përplasje, deri në kulmimin e ngjarjeve të 27 prillit në parlamentin maqedonas, duke e sjellë bash dhunën në Kuvend, duke e ngritur si simbol të madh të këtij pushteti të frikshëm. Maqedonia gjatë atyre viteve që në pushtet ka qenë Gruevski, ka qenë e ftohtë, po e njëjta, po mërdhihje, po përçarje dhe braktisje, po emigrim dhe mall për shqiptarët, po largime dhe dhunime, e mbi të gjitha një zhytje thuajse totale e popullatës shqiptare sidomos në varfëri, e nga ana tjetër në mënyrë të paturpshme ngritja përpjetë e statujave marrosëse dhe të tmerrshme, që kishin zënë rrënjë në mes të Shkupit, duke dëftuar lemerinë e një vendi që gjen përçarje.

Si për të ilustruar realitetin në Maqedoni, kam qenë edhe vetë, por se një mik andej i quajtur Ahmet Selmani, autor, tregonte se Shkupi veçanërisht ku ai jeton, ngjan si qytet i zi, i pllakosur në trishtim, ndarë më dysh dhe se maqedonasit jetojnë mirë, kurse shqiptarët si mos më keq, shtypur keq e më keq në zi. Ishte po i mendimit se ai vend ngjan si Rripi i Gazës, por jo në Lindjen e Mesme, por në Ballkan.

Gruevski, për fund ngjan njeriu që vetëm ka presionuar pushtet. Kryeministri i fundit i Maqedonisë, përpara Zaev i ka luftuar shqiptarët, ka që thonë se ai i futur në sherre pikërisht shqiptarët me skenarë dhe ngjarje të tmerrshme dhe ku skemat e shërbimeve sekrete ishin të dyshimta, përfshirë edhe shërbimet ruse në shtetin maqedon. Por ky Gruevsk ndihmohet prej tradhtarëve të shqiptarisë, duke u arratisur drejt Hungarisë, teksa më parë kaloi përmes Shqipërisë. Kjo është tradhtia më e madhe, vula në ballë e tradhtisë ndaj shqiptarëve, shqiptarisë dhe kombit tonë liridashës shqiptar.